When the current in a coil changes from \(5~\text{A}\) to \(2~\text{A}\) in \(0.1~\text{s},\) the average voltage of \(50~\text{V}\) is produced. The self-inductance of the coil is:
1. \(1.67~\text{H}\)
2. \(6~\text{H}\)
3. \(3~\text{H}\)
4. \(0.67~\text{H}\)
Subtopic:  Self - Inductance |
 91%
Level 1: 80%+
Please attempt this question first.
Hints
Please attempt this question first.

The total number of turns and the cross-sectional area of a solenoid are fixed. However, its length \(L\) is varied by adjusting the separation between the windings. The inductance of the solenoid will be proportional to:

1. \(L\) 2. \(L^2\)
3. \(\dfrac{1}{L^2}\) 4. \(\dfrac{1}{L}\)
Subtopic:  Self - Inductance |
 64%
Level 2: 60%+
JEE
Please attempt this question first.
Hints
Please attempt this question first.

A coil of self-inductance \(2~\text{H}\) carries a current (increasing according to the law \(I=2 \sin t^2~\text{A} \)). The energy stored in the coil when the current rises from \(0~\text{A}\) to \(2~\text{A}\) is:
1. \(4~\text{J}\) 2. \(3~\text{J}\)
3. \(1~\text{J}\) 4. \(6~\text{J}\)
Subtopic:  Self - Inductance |
 78%
Level 2: 60%+
Please attempt this question first.
Hints
Please attempt this question first.

advertisementadvertisement

A \(10~\Omega\), \(20~\text{mH}\) coil carrying constant current is connected to a battery of \(20~\text{V}\) through a switch. When the switch is opened, the current becomes zero in \(100~\mu \text{s}\). The average emf induced in the coil is:
1. \(100~\text{V}\)
2. \(250~\text{V}\)
3. \(400~\text{V}\)
4. \(550~\text{V}\)
Subtopic:  Self - Inductance |
 79%
Level 2: 60%+
JEE
Please attempt this question first.
Hints
Please attempt this question first.

A coil of inductance \(1\) H and resistance \(100~\Omega\) is connected to a battery of \(6\) V. Determine approximately:
I. The time elapsed before the current acquires half of its steady–state value.
II. The energy stored in the magnetic field associated with the coil at an instant \(15\) ms after the circuit is switched on.
(Given: \(\mathrm{ln}2 = 0.693, e^{\frac{-3}{2}}= 0.25\))
1. \(t =10~\text{ms}; U = 2~\text{mJ}\)
2. \(t =10~\text{ms}; U = 1~\text{mJ}\)
3. \(t =7~\text{ms}; U = 1~\text{mJ}\)
4. \(t =7~\text{ms}; U = 2~\text{mJ}\)
Subtopic:  Self - Inductance |
 61%
Level 2: 60%+
JEE
Please attempt this question first.
Hints
Please attempt this question first.

In a coil, the current changes from \(-2\) A to \(+2\) A in \(0.2\) s and induces an emf \(0.1\) V. The self-inductance of the coil is :
1. \(4\) mH
2. \(5\) mH
3. \(2.5\) mH
4. \(1\) mH
Subtopic:  Self - Inductance |
 88%
Level 1: 80%+
JEE
Please attempt this question first.
Hints

advertisementadvertisement

In a fluorescent lamp choke, (a small transformer) \(100 ~\text V\) of reverse voltage is produced when the choke current changes uniformly from \(0.25~\text A\) to \(0\) in a duration of \(0.025 ~\text{ms}.\) The self-inductance of the choke (in mH) is estimated to be:
1. \(10~\text{mH}\)
2. \(20~\text{mH}\)
3. \(30~\text{mH}\)
4. \(40~\text{mH}\)
Subtopic:  Self - Inductance |
Please attempt this question first.
Hints
Please attempt this question first.

The current through an inductor varies with time according to \(i=(3 t+2)~ \text{A},\) where \(t\) is in seconds. If the magnitude of the back EMF induced in the inductor at a certain instant is \(12~\text{V},\) what is the value of the inductance?
1. \(1~\text{H}\) 2. \(2~\text{H}\)
3. \(4~\text{H}\) 4. \(5~\text{H}\)
Subtopic:  Self - Inductance |
 88%
Level 1: 80%+
Please attempt this question first.
Hints
Please attempt this question first.

Regarding self-inductance:
\(\mathrm{(A)}\) The self-inductance of the coil depends on its geometry.
\(\mathrm{(B)}\) Self-inductance does not depend on the permeability of the medium.
\(\mathrm{(C)}\) Self-induced \(\mathrm{EMF }\) opposes any change in the current in a circuit.
\(\mathrm{(D)}\) Self-inductance is electromagnetic analogue of mass in mechanics.
\(\mathrm{(E)}\) Work needs to be done against self-induced \(\mathrm{EMF }\) in establishing the current.

Choose the correct answer from the options given below:
1. \(\mathrm{(A), (B), (C), (E)}\) only
2. \(\mathrm{(A), (B), (C), (D)}\) only
3. \(\mathrm{(A), (C), (D), (E)}\) only
4. \(\mathrm{(B), (C), (D), (E)}\) only
Subtopic:  Self - Inductance |
Please attempt this question first.
Hints
Please attempt this question first.

advertisementadvertisement

Inductance of a coil with \(10^4\) turns per unit length is \(10~\text{mH}\) and it is connected to a dc source of \(10~\text{V}\) with internal resistance of \(10~\Omega.\) The energy density in the inductor when the current reaches \(\left(\dfrac{1}{\mathrm{e}}\right)\) of its maximum value is \(\alpha \pi \times \frac{1}{\mathrm{e}^2}~\text{J/m}^3.\) The value of \(\alpha\) is:  \(\left(\mu_0=4 \pi \times 10^{-7} ~\text{Tm/A}\right).\)
1. \(10\)
2. \(16\)
3. \(5\)
4. \(20\)
Subtopic:  Self - Inductance |
Please attempt this question first.
Hints